Już w poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r., członkowie Pracowni Rysunku, Malarstwa i Architektury MDK w Elblagu (nauczyciel Andrzej Sywula) oraz Młodzieżowej Grupy Medialnej (nauczyciel Marcin Mongiałło) połączą siły w Centrum Sztuki Galeria El, gdzie wezmą czynny udział w przygotowaniach do wernisażu wystawy "Odlot" ???? ociemniałego rzeźbiarza Waldemara Cichonia. Wernisaż odbędzie się już 18 kwietnia (godz. 18:00).

W tym miejscu przypomnijmy, że około 1,5 roku temu (15 listopada 2022 r.) członkowie tych dwóch pracowni spotkali się z ociemniałym rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem w jego pracowni, która mieści się w starej, należącej niegdyś do menonitów kamienicy, położonej przy ul. Garbary 12 (została wzniesiona w drugiej połowie XIV w.).

Miejsce spotkania było równie niezwyczajne, jak rozmówca, który należy do bardzo nielicznego grona niewidzących rzeźbiarzy. Podobno na świecie istnieje jeszcze jeden taki artysta. Pan Waldemar Cichoń (ur. w 1955 r. w Elblągu) jest ociemniały. Tracił wzrok stopniowo, gdy był już człowiekiem dojrzałym, będąc u szczytu kariery zawodowej. Nie porzucił swojego zawodu i pasji, choć nie było to łatwe. Pozostała mu pamięć dotyku, wielka wyobraźnia, ale kluczowa była determinacja i wielkie pragnienie pracy twórczej. Co więcej, otworzył w tym okresie i zamknął przewód doktorski, uzyskując tytuł doktora sztuki. Jest rzeźbiarzem o wielkim dorobku i laureatem wielu nagród i wyróżnień (m.in. został uhonorowany Grand Prix na IV Biennale Sztuki Gdańskiej). Warto również odnotować, że brał udział w Olimpijskim Festiwalu Sztuki w 1988 roku w Calgary w Kanadzie. Największym skarbem jest dla niego rodzina (ma syna i córkę), a wielką pasją, obok rzeźby, pozostaje muzyka, której namiętnie słucha. Nasz rozmówca opowiedział o swojej twórczości, wspominał liczne wydarzenia z przeszłości, jak również podzielił się swoimi przemyśleniami. Mieliśmy m.in. okazję dowiedzieć się interesujących informacji o materiałach, w których rzeźbi artysta i wyzwaniach, z którymi na co dzień musi się mierzyć. Było to bardzo cenne spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.