Elblążanka Alaksandra Pietkun (Młodzieżowa Pracownia Rysunku, Malarstwa i Architektury, nauczyciel Andrzej Sywula) podjęła się dużego wyzwania i kilka dni temu udało jej się z sukcesem zakończyć malowanie swojej części (1/6) obrazu. W całości będzie on prezentowany w Muzeum Zamkowym w Malborku w dniu 12 stycznia 2024 roku (początek wydarzenia o godz. 12.00) podczas finisażu wystawy „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”.

Elblążanka w listopadzie ubiegłego roku otrzymała puste płótno, a jej zadanie polegało na twórczym odwzorowaniu 1/6 obrazu "Panoramy bitwy pod Grunwaldem” autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela. W projekcie, powstałym w ramach działań edukacyjnych do wystawy, oprócz elblążanki wzięli udział: więźniowie Zakładu Karnego w Sztumie, uczniowie szkoły w Uśnicach koło Sztumu, Stowarzyszenie Artystów Kontrasty z Kwidzyna, wychowankowie Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku oraz studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.