Sergiej Kriuczkow: Jak zachować się przed występem i na scenie?

Dziś nasz nauczyciel Sergiej Kriuczkow (na co dzień prowadzi zajęcia z wokalu i trąbki) opowie i pokaże Wam, w jaki sposób prawidłowo zachować się przed występem i na scenie. Otrzymacie bardzo praktyczne wskazówki. Każdy z nas wcześniej czy później będzie miał okazję wystąpić przed większym audytorium. Może będzie to występ w Młodzieżowym Domu Kultury, a może udział w konkursie? Nasz nauczyciel proponuje Wam kilka rad, które pomogą opanować stres, zachować dobry nastrój i sprawią, że Wasz występ będzie bardziej udany.

Co powinniśmy zrobić przed występem?

1.Przede wszystkim staramy się jak najczęściej uśmiechać. Takie zachowanie wskazane jest dla wszystkich bez wyjątku, którzy występują na scenie, grają lub śpiewają. Postępując tak, walczymy nie tylko  ze swoim stresem, ale też przekazujemy dobry nastrój publiczności.

2.Jeżeli gramy na jakimś instrumencie, to na 5 minut przed występem nie wypuszczamy go z rąk. Prosimy też, żeby nauczyciel (w miarę możliwości) sprawdził czy instrument jest nastrojony.

3.Oddychamy głęboko i spokojnie.

4.Powtarzamy w pamięci słowa piosenki lub melodię, którą będziemy za chwilę wykonywać.

A na scenie?

1. Przede wszystkim pytamy pracownika sceny, gdzie na estradzie jest nasze miejsce. Jeżeli nie ma pracownika sceny, koniecznie pytamy o to nauczyciela.

2. Wychodząc na scenę patrzymy uważnie pod nogi! Jest to bardzo istotne, ponieważ na scenie znajduje się dużo kabli i przewodów. Trzeba uważać, żeby o nie nie zaczepić.

3. Sprawdzamy czy na scenie znajduje się to co będzie nam niezbędne do występu (np. krzesło, podstawek do nut lub tekstu, instrument czy mikrofon). Jeżeli czegoś brakuje, informujemy o tym nauczyciela lub pracownika sceny. Nie szukamy tego samodzielnie! Jeżeli w pobliżu nie ma osoby odpowiedzialnej za wyposażenie sceny, to zwracamy się do akustyka lub kogoś z obsługi technicznej, który znajduje się na sali lub na widowni. Tym samym pokazujemy, że jesteśmy zorganizowani i spokojni, co może mieć wpływ na końcową ocenę naszego występu.

4. Zawsze trzeba sprawdzić czy mikrofon jest włączony. Szukamy wzrokiem akustyka na sali. Jeżeli i on zwraca na nas uwagę, to możemy rozpocząć próbę mikrofonu. W tym celu lekko pukamy wskazującym palcem w sitko mikrofonu. Jeżeli jest włączony to w celu korekty mówimy „jeden, dwa trzy” lub wydajemy kilka dźwięków na instrumencie. W ten sposób sprawdzamy nie tylko jak nas słychać na sali, ale także czy dobrze słyszymy własny głos lub instrument. Pamiętajmy: Bardzo dużo występów wypada gorzej niż powinno tylko dlatego, że wykonawca nie sprawdził mikrofonu.

5. Przed samym występem na sekundę zamykamy oczy i robimy głęboki wdech i wydech. Pomoże to uspokoić się i opanować tremę.

6. Po występie musimy się ukłonić. Tym gestem pokazujemy, że nasz występ dobiegł końca oraz wyrażamy szacunek dla ludzi, którzy nas słuchali. Podczas konkursów niektórzy z jurorów mogą obniżyć ocenę tylko dlatego, że zapomnieliśmy się ukłonić po występie.

7. Ważne: NIGDY NIE ODWRACAMY SIĘ PLECAMI DO PUBLICZNOŚCI!

Po występie.

1. Bardzo często bywa tak, że artysta znakomicie wystąpił, a potem zepsuł wspaniałe wrażenie, gdy prawie biegiem uciekł ze sceny. Może to sprawić adrenalina i ogromny stres. Tak jak spokojnie wchodziliśmy na scenę, tak bez zbędnego pośpiechu schodzimy za kulisy. Kiedy publiczność już nas nie widzi możemy dać upust emocjom i się rozluźnić.
2. Jeśli graliśmy na instrumencie, pamiętamy, żeby odłożyć go do futerału. Nie zostawiamy go. Instrument też bardzo się „natrudził”  i „chce odpocząć”.

2020-05-01 15:19:27