tel: 55 625 82 11

e-mail: mdk@mdk.elblag.pl

 


Elbląg, ul. Gen. J. Bema 37

 

ul. Warszawska 51
Wyspa Spichrzów

tel: 55 625 66 21

facebook MDK :)


Młodzieżowy Dom Kultury

W MDK odbędzie się koncert pamięci Andrzeja Michalczuka

W piątek, 25 października 2019 r., o godzinie 18.00  w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 51 w Elblągu (Zawodzie) wystąpi młodzież ze wsparciem doświadczonych muzyków. Odbędzie się koncert poświęcony pamięci Andrzeja Michalczuka, zorganizowany przez przyjaciół Ryszarda i Marcina Skotnickich oraz Dominika Dembińskiego. Wstęp wolny.


 

Aktualnie odbywają się próby zespołu, który składa się z trzech pokoleń muzyków. Wszyscy oni chcą upamiętnić wybitnego twórcę, silnie związanego z regionem, którego dokonania, szczególnie na polu muzyki dawnej, mają wymiar ogólnopolski. 

 

Ideą jest cykl koncertów o nazwie Cztery pory roku i ten pierwszy, jesienny, koncert z tego cyklu chcemy poświęcić człowiekowi, który był ściśle związany z regionem, przez wiele lat współpracował z Młodzieżowym Domem Kultury, zajmował się muzyką dawną, był nauczycielem w szkole podstawowej w Drewnicy; działał także w (Gminnym) Ośrodku Kultury w Stegnie. Zmarł w  połowie sierpnia tego roku. Uczestniczył we wszystkich imprezach kulturalnych, które się tutaj odbywały. Było 20 edycji Elbląskich Dni Muzyki Dawnej i w większości z nich Andrzej Michalczuk brał udział. W starej naszej siedzibie – przy ul. Bema – organizowaliśmy także wydarzenie pod nazwą Artystyczna Wiosna Młodości, które obejmowało cały nasz region. W nim także uczestniczył. w tamtych latach najwięcej czasu poświęcał muzyce dawnej i w tym kierunku osiągnął pozycję jednego z najlepszych wykonawców w Polsce. Jego zespół był wysyłany na wszelkie konkursy europejskie –  celem reprezentacji Polski. Kalisz jest takim miastem, w który corocznie jest organizowany festiwal Schola Canotorum. Uczestniczą w nim zespoły szkolne, które wykonują muzykę dawną. Główną nagrodą jest tam jest statuetka z brązu „Harfa Eola”. Andrzej około 10 tych Harf  w swojej karierze przywiózł do Drewnicy. (...) Moja idea była taka. Rozmawiając z jego uczennicami, z uczniami w czasie pogrzebu w Żuławkach, pomysślałem, że zorganizuję koncert jemu poświęcony. Odbędzie się 25 października. Przyjedzie jego rodzina, jego uczniowie, niektórzy nawet z zagranicy. Zaprosiłem osoby, które go bezpośrednio znały, a w kulturze elbląskiej były wtedy wiodące. Myślę tu m.in. o byłej dyrektor MDK – pani Jadwidze Dołędze, która tę placówkę inaugurowała. 
 

– poinformował nas Ryszard Skotnicki z Młodzieżowego Domu w Elblągu. 

 

W koncercie, który będzie trwał około godzinę, weźmie udział wielu muzyków, reprezentujących trzy pokolenia, w tym zespół ze Świeradowa-Zdroju (woj. dolnośląskie), prowadzony przez Dominika Dembińskiego. Można będzie usłyszeć nie tylko muzykę dawną, ale także znane polskie utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W holu MDK zorganizowana zostanie mała wystawa archiwalnych fotografii. 


 mdk
2019-10-23 15:30:30

Dodaj komentarz


Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Bema 37, zapraszamy w godz. 800 - 1900

 

 

 Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 51, zapraszamy w godz. 800 - 1900

 

 

 


do góry

projekt i wykonanie: grupamerlin.pl