tel: 55 625 82 11

e-mail: mdk@mdk.elblag.pl

 


Elbląg, ul. Gen. J. Bema 37

 

ul. Warszawska 51
Wyspa Spichrzów

tel: 55 625 66 21

facebook MDK :)


Młodzieżowy Dom Kultury

Elbląska baśń o Kilianie w interpretacji dzieci z sekcji Teatru muzycznego MDK

Dzieci uczęszczające do sekcji Teatru muzycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu przygotowują obecnie widowisko prezentujące baśnie elbląskie. W planach jest opracowanie wielu legend. Aktualnie pod opieką znakomitego pedagoga Wojciecha Karpińskiego szlifują baśń o Kilianie. 


Baśń o Kilianie to jedna z najpopularniejszych elbląskich legend. Jak mówią przekazy czarnoksiężnik o tym nazwisku mieszkał w pobliżu Bramy Targowej. Znany był w całym mieście ze strasznego skąpstwa i chciwości. Mieszkańcy Elbląga mówili o nim, że jest szalony, bo zamiast wziąć się za konkretną pracę w domu i w piwnicach gotował złoto. Mag dążył do uzyskania złotego kruszcu, ale, niestety, mieszanie różnorodnych składników i mikstur nie przynosiło rezultatu. Wbrew przeciwnościom losu i szyderstwom ludzi czarnoksiężnik postanowił jednak za wszelką cenę zdobyć złoto. Dowiedział się, że pod miastem w lesie, zwanym obecnie Bażantarnią, przy starym młynie, nad strumykiem można o północy spotkać diabła. Chęć posiadania złota popchnęła Kiliana do działania. Sporządził on cyrograf, który podpisał własną krwią i w sztormową noc udał się na spotkanie swego przeznaczenia. Diabeł zjawił się przy młynie w postaci niedźwiedzia. Siadł na dębie i czekał na czarnoksiężnika. Kiedy ten się już pojawił, niedźwiedź z radości zapiał jak kogut, a później ludzkim głosem nakazał Kilianowi umieścić cyrograf pod młyńskim kołem...
 
Więcej nie opowiemy. Koniecznie musicie zobaczyć interpretację baśni o Kilianie przygotowaną przez dzieci uczęszczające do pracowni Młodzieżowego domu Kultury w Elblągu, prowadzonej przez Wojciecha Karpińskiego - pedagoga, który od  wielu lat pracuje z młodymi ludźmi. Ten niewykle uzdolniony nauczyciel był związany z elbląskim Teatrem Dramatycznym, gdzie prowadził m.in. Scenę Kabaretu i Satyry dla młodzieży.  Od wielu lat współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury, pisząc piosenki oraz przygotowując szkolne grupy teatralne (z sukcesami) do konkursów żywego słowa w MDK.
 

 mdk
2019-10-21 21:11:17

Dodaj komentarz


Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Bema 37, zapraszamy w godz. 800 - 1900

 

 

 Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 51, zapraszamy w godz. 800 - 1900

 

 

 


do góry

projekt i wykonanie: grupamerlin.pl