W tym roku odbyła się już XXV - jubileuszowa edycja Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „OD MORZA JESTEŚMY”. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Elbląga Jerzy Wilk.
Konkurs realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury przy współudziale Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin RP „Euroregionu Bałtyk”. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nauczycieli, dzieci i młodzieży z Polski oraz obszaru Morza Bałtyckiego. Główną inspiracją jest życie w morzu, praca ludzi morza, baśnie
i legendy związane z morzem, historią, tradycją i panoramą miast nadmorskich. Efektem konkursu jest Wystawa Główna, na którą Jury kwalifikuje najlepsze prace, które zadziwiają różnorodnością ujęcia tematu oraz bogatą gamą kolorystyczną.
W trakcie każdej edycji konkursu wydawany jest katalog wystawy z pracami
o najwyższym poziomie artystycznym. Wszystkie te działania włączają dzieci
i młodzież do edukacji ekologicznej poprzez sztukę, pogłębiają przywiązanie
do środowiska naturalnego, jego poszanowania i zachowania dla przyszłych pokoleń. Kultywują piękno przyrody, dążą do objęcia pracą twórczą jak największej liczby uczniów. Realizacja wymienionego zadania jest promocją Polski, oraz Elbląga jako mecenasa polskiej ekologii.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 3 936 prac z 436 placówek z Polski, Rosji, Litwy i Ukrainy. Tym razem nagrody główne przyznano 52 laureatom a 171 najlepszych zdaniem jurorów prac zakwalifikowano na wystawę. Za wysoki poziom artystyczny i ilość nagrodzonych prac, Jury przyznało nagrody specjalne i dyplomy honorowe nauczycielom: Pani Aldonie Kaczmarczyk-Kołuckiej z MDK w Rybniku i Pani Ewelinie Kabaczyńskiej z Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zabrzu.
21 września w Ratusza Staromiejskim w Elblągu odbyło się uroczyste podsumowanie i otwarcie wystawy XXV edycji Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Euroregionu Bałtyk „Od morza jesteśmy”. Na uroczystości obecni byli nagrodzeni z Polski, Rosji i Litwy wraz z nauczycielami i opiekunami oraz zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji, sponsorzy. Laureatom gratulowali m.in.: Wiceprezydent Miasta Elbląga Pan Marek Pruszak, Zdzisław Olszewski Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk w Elblągu. Uroczystości towarzyszył występ zespołu wokalnego MDK „Szaleni” a całość poprowadziła aktorka elbląskiego teatru Pani Teresa Suchodolska. Wystawę prac w Ratuszu Staromiejskim można zwiedzać do 29 października 2013 roku.
Kontynuacja konkursu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu sympatyków konkursu - organizacji samorządowych, firm i instytucji publicznych. Pozyskane środki na XXV edycję konkursu organizatorzy przeznaczyli m.in.. na opłacenie Jury, wydanie katalogu wystawy nagrodzonych prac, zakup nagród, przygotowanie wystawy, zakwaterowanie i wyżywienie laureatów z Rosji i Litwy, poczęstunek w dniu uroczystości.
Wyrazy podziękowania organizatorzy kierują pod adresem:
* Urzędu Miasta, Departamentom: Kultury, Edukacji oraz Gospodarki
Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Komunikacji Społecznej
* Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu
* GRUPY LOTOS S.A. – PARTNERA KONKURSU,
* Stowarzyszenia Gmin RP EUROREGION BAŁTYK w Elblągu,
* Nadleśnictwa Elbląg.
* Producenta Reklam „ Fantazja”
Zdaniem organizatorów, XXV edycja Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „ Od morza jesteśmy” cechowała się bardzo wysokim poziomem artystycznym.
Udział w konkursie prawie czterech tysięcy uczestników świadczy o potrzebie organizowania tego rodzaju projektu.
Poniżej przedstawiamy katalog oraz nagrodzone prace:)





























