Zespół Il Vento Musicale przed 42. Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”

Zespół muzyki dawnej Il Vento Musicale z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu przygotowuje się do występu na 42. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. W poniedziałek, 27 stycznia 2020 r., muzycy dali koncert w Filii nr 5 „Kostka” Biblioteki Elbląskiej (na osiedlu Zawada), gdzie zagrali program, który przygotowali w związku z festiwalowym występem. Nasi muzycy wystąpią już 7 lutego (w piątek) w Galerii Refektarz w Krotoszyńskim Ośrodku kultury. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

-------------------
Geneza festiwalu sięga 1978 roku, kiedy to w lutym odbył się w Kaliszu pierwszy Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Przegląd przyjął nazwę „Schola Cantorum” od Harcerskiego Zespołu Muzyki Dawnej Chorągwi Poznańskiej Związku Harcerstwa Polskiego, który prowadziła wówczas Jadwiga Gałęska-Tritt, dzisiaj profesor sztuki muzycznej w Poznaniu.

Nagrodą główną Festiwalu jest rzeźba - statuetka z brązu „Harfa Eola”. Uznając stale wzrastający poziom artystyczny prezentacji od XV festiwalu organizatorzy wprowadzili trzystopniową nagrodę główną – złotą, srebrną i brązową „Harfę Eola”. Statuetka jest dziełem warszawskiej artystki Eweliny Michalskiej, oprawę plastyczną oraz znaki graficzne festiwalu opracował kaliski artysta plastyk i scenograf Wacław Kosiorek. Wszystkie festiwalowe imprezy i przesłuchania konkursowe rozpoczynają się specjalnie skomponowanym hejnałem. W 1989 roku ustanowiono nagrodę specjalną Grand Prix – puchar ministra edukacji narodowej. Od 2002 roku impreza odbywa się pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

Kaliski Przegląd zainaugurowany w 1978 roku, był pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do młodzieży szkolnej. Impreza stanowi każdego roku okazję do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki dawnej i jest nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego. Autorami sukcesów młodych artystów są nauczyciele muzyki, dyrygenci i instruktorzy, którzy potrafią zachęcić młodzież do muzykowania.

Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz imprezy na stałe wpisał się Konkurs Twórczości Plastycznej Inspirowanej Muzyką Dawną, a wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera coroczny Festiwal.

Źródło (informacje o Festwalu „Schola Cantorum”): Scholacantorum.kalisz.pl / Renata Bieniecka

2020-02-02 20:44:27